משכנתא ירוקה

משכנתא ירוקהבשנת 2010, ונראה שכך יהיה גם בשנת 2011, אחד הנושאים המרכזיים ביותר הוא התפתחות של בועת נדל"ן בישראל והעלייה המשמעותית במחירי הדיור, התפתחויות כלכליות שהביאו לשורת צעדים ו/או הכרזות מצד גורמים רשמיים ועסקיים לגבי פעילות בשוק והורדת המחירים. לכל אלו כמובן השפעה ישירה על שוק המשכנתאות שהוא גם כך יקר ומורכב עבור רוכשי הדירות.

לצד התפתחויות וטרנדים אלו של שוק הנדל"ן המקומי אחד הטרנדים והמרכיבים המרכזיים הנוספים שרלבנטיים לדיור בישראל הוא התחום הירוק והאקולוגי, תחום שמקבל מענה מסוים בדמותה של משכנתא ירוקה, משכנתא שמסייעת לרוכשי או בוני נכסים לגור בבית אקולוגי וסביבתי יותר.

משכנתא ירוקה

משכנתא ירוקה ובועת הנדל"ן

הקשר בין משכנתא ירוקה לבין בועת נדל"ן (שקיימת או אינה קיימת, הדעות חלוקות) הוא שבועה שכזו בסופו של דבר תיפתר ואנשים יחזרו לרכוש דירות ואילו הטרנד הירוק לא מראה סימני האטה, להיפך, הציבור הופך מודע יותר ולכן נוכל לראות יותר מוצרים כמו משכנתא ירוקה שיסייעו לציבור לבחור בפתרונות דיור סביבתיים יותר.

מהי בניה ירוקה לצרכי משכנתא ירוקה

בניה ירוקה, שאותה מנסה המוצר של משכנתא ירוקה לקדם, היא בניה שהיא עדיין יקרה יותר מאשר בניה סטנדרטית, מדובר על בניה בשיטות ותוך שימוש בחומרים מיוחדים כאשר העיקרון הבסיסי הוא פגיעה מינימאלית בסביבה ובאנשים בתהליכי הבניה, הייצור והמגורים בנכס. כמובן שלמרות שבניה ירוקה היא יקרה יותר כרגע, בסופו של דבר היא זולה יותר והחזר ההשקעה יחסית מהיר כי יש חיסכון משמעותי באנרגיה ושאר הוצאות שנלוות לבניה רגילה.

מבחינת משכנתא ירוקה, בניה ירוקה מוגדרת כבניה שעומדת בתקן הבניה ת"י 5281, תקן בניה שקובע אמות מידה סביבתיות לבניה בישראל – עם השנים סביר להניח כי תקן זה יורחב ויעודכן בהתאם לטכנולוגיות ויכולות חדשות.

משכנתא ירוקה – זמינה רק בבנק הפועלים

בנק הפועלים הוא הגורם הפיננסי הראשון שהשיק אפשרות משכנתא שמוגדרת משכנתא ירוקה, יתר הבנקים המסחריים עדיין לא מציעים לציבור הטבות על בחירה בבנייה ירוקה (נכון לסוף שנת 2010). אך למרות הכניסה החשובה של הפועלים לתחום באמצעות משכנתא ירוקה עדיין לא מדובר על משכנתא מלאה בתנאים אטרקטיביים לבניה ירוקה אלא על תוספת מסוימת למסלול משכנתא אחר שזמין לאלו שזכאים לכך ושבחרו פרויקט של בניה ירוקה.

פירוט משכנתא ירוקה של בנק הפועלים

המסלול שמציע משכנתא ירוקה בבנק הפועלים נקרא גם "זכאות ירוקה", ההטבה מיועדת רק ללקוחות בעלי חשבון בנק בפועלים שזכאים למשכנתא בתנאים מיוחדים במסגרת מסלול "זכאות פועלים". משכנתא ירוקה של הבנק מאפשרת לווים לקבל ריבית מועדפת על 50,000 ש"ח נוספים לסכום הכללי של המשכנתא הכללית שנלקחה תחת הטבות "זכאות פועלים", בנוסף, תנאיה של אותה משכנתא ירוקה חייבים להיות זהים לתנאי הסכום שנלקח במשכנתא הכללית תחת הטבות "זכאות פועלים".

מסלולי המשכנתא שעבורם ניתן לקבל הטבות של משכנתא ירוקה או זכאות ירוקה הם רק מסלולי ריבית קבועה וצמודה למדד או מסלול על בסיס ריבית הפריים.

משכנתא ירוקה – מימון מערכת סולארית ביתית

אפשרות מימון נוספת שיש לה היבט סביבתי, למרות שהלוואות אלו אינן נקראות באופן מובהק או שיווקי משכנתא ירוקה, היא הלוואה למימון רכישת מערכת סולארית ביתית לייצור חשמל. בנק הפועלים ובנקים מסחריים נוספים (לצד חברות סולאריות וחברות מימון חוץ בנקאיות) מציעים משכנתא ירוקה למימון הרכישה של מערכת סולארית לרוב הלוואות אלו מוצעות לצד משכנתאות רגילות (או משכנתא ירוקה בפועלים) או כהלוואה בפני עצמה. ניתן לקבל עד 100% מימון לרכישה ואפשרות לתקופת גרייס של החזר ההלוואה.

מה היה לנו עד עכשיו?

הכתבה עזרה לכם?
שתפו אותו עם החברים

אוהד ויס יועץ משכנתאות
אהד ויס - יועץ משכנתאות

משכנתא אינפו:
יועצי המשכנתאות הטובים בישראל

1. משאירים פניה באתר

2. מקבלים שיחת ייעוץ ראשונית

3. מקבלים ייעוץ משכנתאות וליווי במידת הצורך

נשמח לעזור לך!

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

ליצירת קשר בוואצפ אנא רשמו את המספר שלכם