משכנתא לבנייה עצמית

עבור חלקנו משכנתא היא שלב מרגש ואבן דרך בחיינו הבוגרים.

עבור חלקנו היא שלב מלחיץ ומעורר תהיות, אך אין שום ספק בעניין: לפני שלוקחים משכנתא, חשוב לעשות את ההפרדה המרכזית בין שני הסוגים: משכנתא רגילה, אותה אנו לוקחים מהבנק לקניית בית יד ראשונה מקבלן/יזם, משכנתא לבנייה עצמית, בה אנו משתמשים לבניית בית בכל דרך שבה נחפוץ.

במאמר זה נדבר על הסוג השני של המשכנתא.

משכנתא לבנייה עצמית

משכנתא עצמית: במה היא שונה ?

בשונה ממשכנתא רגילה, אותה אנו לוקחים מהבנק והיא עוברת ישירות לאותו גורם שממנו אנו קונים את הדירה, במשכנתא עצמית הכסף עובר ישירות אלינו ואנו בוחרים כיצד לנתב אותו לגורמים השונים. אם במשכנתא רגילה ישנה האפשרות שנקבל עד 75% מערך הנכס, במשכנתא עצמית נוכל לקבל עד 70%. מהסיבות האלה, יש צורך לחשב בצורה מדוקדקת לפרטי פרטים ולתקצב באופן מדויק כמה יעלה לנו כל חלק בבניית הבית ומה תהיה העלות הכוללת, אחרת עלול להיווצר מצב שבו אנו לוקחים משכנתא שלא מספיקה לצרכינו.

 

איפה מתחילה הבעיה ?

בעיות רציניות יכולות לצוץ בשלב שלאחר יציקת היסודות. מדובר בשלב יחסית ראשוני אך כזה שכבר אפשר להבין לאחריו מה העלויות שהולכות להתווסף והאם הערכנו בחסר או ביתר את העלות הכוללת של בניית הבית שלנו. בעיות כאלה יכולות לנבוע ממספר גורמים, ביניהם הערכת שמאי נמוכה שלא תאפשר משכנתא ראויה, חוסר התחשבות בעבר הבנקאי שיכולה ליצור בעיה בקבלת אישור למשכנתא, או אפילו תכנון בסיסי לא נכון: כל אלה מחייבים אותנו ללכת לבנקים בשלב מוקדם ככל הניתן כדי לקבל אישור עבור המשכנתא.

 

אישור עקרוני

מדובר על שלב שרובנו נזכרים בו ברגע האחרון ובמקרה הזה, ההפך הוא הנכון !. בשלב הזה, אנחנו נדרשים להגיע אל הבנק כדי לקבל ממנו אישור כללי ראשוני ובעצם עקרוני שהוא מוכן לתת לנו את הסכום אותו אנו מבקשים, מי מכם שלא בטוח מתי כדאי להתחיל זאת, יכול לקרוא כאן על הנושא. אין תאריך ואין זמן מוקדם מדי לקבלת האישור העקרוני מהבנק, ומומלץ לעשות את זה כבר כשרעיון המשכנתא רק מתחיל לעלות בראשכם. בשלב האישור העקרוני אתם יושבים מול הבנק וחושפים בפניו את מצבכם ואת היקף המשכנתא אותו תצטרכו. באם המשכורת שלכם ומצבכם הכלכלי תקין ותואם את דרישתכם, תקבלו את האישור המבוקש. אפשר ורצוי ללכת לבנק ולחדש את האישור העקרוני כל כמה חודשים ובמידה ומצבכם הכלכלי, העבודה לכם וההון העצמי שברשותכם לא השתנו אין סיבה שלא תקבלו אישור עקרוני תקף בכל פעם שתבקשו.

אחרי שהשגתם אישור עקרוני מבנק אחד, מומלץ ורצוי ללכת לבנקים נוספים כדי לקבל זאת גם מהם על מנת שבהמשך, תוכלו לנהל משא ומתן ולקבל הצעות אטרקטיביות שיתחרו ביניהן.

 

זוג בכניסה לבית

מה היה לנו עד עכשיו?

הכתבה עזרה לכם?
שתפו אותו עם החברים

אוהד ויס יועץ משכנתאות
אהד ויס - יועץ משכנתאות

משכנתא אינפו:
יועצי המשכנתאות הטובים בישראל

1. משאירים פניה באתר

2. מקבלים שיחת ייעוץ ראשונית

3. מקבלים ייעוץ משכנתאות וליווי במידת הצורך

נשמח לעזור לך!

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

ליצירת קשר בוואצפ אנא רשמו את המספר שלכם