סבסוד משכנתא

בתחילת ינואר 2011 אישרה וועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת חוק הלוואות דיור ובכך הכניסה את התהליך להילוך גבוה לקראת הצבעה טרומית בכנסת, אישור בוועדות והצבעה שנייה ושלישית בכנסת שיהפכו את הבשורה המשמחת לתושבי האזורים הרלבנטיים לעובדה בשטח. הצעת החוק נוגעת בעיקר לגבי סבסוד משכנתא בפריפריה והענקת הלוואות נוספות מהבנקים.

השרים החברים בוועדה אישרו את הצעת החוק שאומרת כי המדינה תעניק סיוע בהחזר משכנתא – לתשלומים החודשיים וכן יוענקו הלוואות נוספות מהבנקים למשכנתאות ובתנאים מיוחדים עבור רוכשי דירות באזורי הפריפריה.

מהותה של הצעת החוק להענקת סבסוד משכנתא

חוק הלוואות דיור שאושר בוועדת השרים לענייני חקיקה ושנמצא בתהליך חקיקה בכנסת קובע כי רוכשי דירות, שאין בבעלותם דירה אחרת ושרוכשים דירה בבנייה רוויה (מיד הסבר) ובאזורי עדיפות לאומית יוכלו לקבל הלוואה נוספת מהבנקים בתנאים מיוחדים אשר עיקרם ריבית מסובסדת שתעמוד על גובה ריבית המשכנתאות הממוצעת שמפרסם בנק ישראל ולא יותר מ-4% ריבית – בדומה למשכנתאות שניתנות תחת זכאות של משרד השיכון אלא שבהלוואות זכאות הריבית היא 4% קבועה ולכן מעטים בחרו לקחת אותן בשנים האחרונות עם סביבת ריבית נמוכה יותר.

מעבר להענקת הלוואות נוספות בתנאי סבסוד, הצעת החוק קובעת כי עבור הלוואות אלו תהיה הפחתה בעלות ההחזר החודשי של עד 800 ש"ח לכל חודש בהתאם לאזור העדיפות. בכך מדובר בהחלט על סבסוד משכנתא משמעותי.

החוק מקנה סבסוד משכנתא רק לבנייה רוויה – זו מוגדרת כבנייה של לפחות 4 יחידות דיור לכל דונם. הכוונה היא לבנייני דירות ולא לבתים צמודי קרקע למשל, ומסיבה זו תכניות כגון משכנתא לבניה עצמית לא יהיו על הפרק.

תנאים של ההלוואות הנוספות במסגרת סבסוד משכנתא

החוק החדש, אם יאושר במתכונתו הנוכחית, קובע כי סבסוד המשכנתא שיוענק יהיה על פי מפתח כזה:

  • לרוכשי דירות באזור עדיפות לאומית א' תינתן הלוואה נוספת של עד 140,000 ש"ח בתנאים המיוחדים שפורטו וכן הוזלה של ההחזר החודשי בסכום של 800 ש"ח.
  • לרוכשי דירות באזור עדיפות לאומית ב' תינתן הלוואה נוספת של עד 90,000 ש"ח והוזלה של ההחזר החודשי בסכום של 475 ש"ח.
  • זכאי יחיד להטבות של סבסוד משכנתא יזכה להלוואה נוספת על פי המפתח הזה וכן להפחתה בתשלום ההחזרים החודשיים של 50%

ההפחתה בהחזר על ההלוואות המיוחדות היא לכל תקופת החזר המשכנתא ותוענק בכל חודש, כמו כן, הפחתה זו צמודה למדד המחירים לצרכן על פי המדד שהיה בעת לקיחת ההלוואה על ידי כל לווה ספציפי.

מלחמה של משרד השיכון מול משרד האוצר

מעבר להליך אישור הצעת החוק להעניק סבסוד משכנתא בכנסת, הקרב העיקרי של ההצעה הוא בין משרד השיכון ובהובלת יוזם ההצעה, השר אריאל אטיאס מש"ס לבין משרד האוצר בהנהגת שר האוצר יובל שטייניץ מהליכוד.

שר האוצר הצליח לטרפד את החוק במסגרת דיוני התקציב וחוק ההסדרים ולכן פנה השר אטיאס לוועדת השרים לענייני חקיקה. שר האוצר כבר הודיע כי יערער על אישור החוק להצבעה בכנסת והוא אמר כי החוק יעלה למדינה יותר מדי ולא יסייע למטרות שלשמן הוא כביכול נוצר (סיוע לפריפריה) אלא יעלה את המחירים וייצור בעיות נוספות.

מתנגדים נוספים לחוק מהכנסת ומגופים חוץ פרלמנטרים טוענים כי סבסוד משכנתא היא דרך יפה להסתיר את כוונת השר אטיאס להעניק כספים לחרדים, אשר יהיו על פי המתנגדים, הנהנים העיקריים מהחוק וכי הסבסוד שקול למתן קצבאות.

נכון לסוף ינואר 2011 החוק להענקת סבסוד משכנתא נראה בדרך לאישור, אך סביר להניח שבסוף כולם יתפשרו ונראה הצעה בעלת משמעות כלכלית שונה לרוכשים ולאוצר.

מה היה לנו עד עכשיו?

הכתבה עזרה לכם?
שתפו אותו עם החברים

אוהד ויס יועץ משכנתאות
אהד ויס - יועץ משכנתאות

משכנתא אינפו:
יועצי המשכנתאות הטובים בישראל

1. משאירים פניה באתר

2. מקבלים שיחת ייעוץ ראשונית

3. מקבלים ייעוץ משכנתאות וליווי במידת הצורך

נשמח לעזור לך!

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

ליצירת קשר בוואצפ אנא רשמו את המספר שלכם