כשתשלומי המשכנתא מתחילים להעיק

איך לעמוד בתשלומי המשכנתא ולהימנע מאובדן הבית מי שקנה את ביתו באמצעות משכנתא בהחלט זכאי להרגיש טוב, להרגיש כמו "בעל בית". בעלות על נכס בימינו איננה עניין של מה בכך, אבל אסור לשכוח דבר חשוב. למרות שלבנק אין מעמד של בעלים, בכל זאת יש לבנק מעמד משפטי כבעל משכון.

המשכון שרשום על הבית למעשה אומר דבר פשוט – אם הלווה לא מצליח לעמוד בהחזרים הבנק רשאי לנקוט צעדים מהותיים. הבנק יוכל להעמיד את כל סכום ההלוואה לפירעון מידי, כלומר לדרוש תשלום של כל סכום המשכנתא בבת אחת.

צעד זה פירושו מכירת הבית לטובת כיסוי המשכנתא – בסופו של דבר, הלווה מאבד את הבית, מאבד את כל הכסף ששילם ולפעמים גם נותר עדיין חייב לבנק סכומי כסף בלתי מבוטלים. נשאלת השאלה – איך לעמוד בתשלומי המשכנתא ולמנוע סיכון אובדן הבית?

כשתשלומי המשכנתא מתחילים להעיק

חשוב להישאר מחושבים

הכלל הראשון שלפיו צריכים ללכת כאשר לוקחים משכנתא הוא לא לקחת משכנתא גדולה מדי, כך שתתקשו לעמוד בהחזרים החודשיים. אל תתפתו לנצל את מלוא אחוזי המימון המקסימאליים שתוכלו לקבל. לפעמים עדיף להסתפק בבית מעט קטן יותר, אבל לא להרגיש בכל חודש את הפחד הצורב פן תשלום המשכנתא יוחזר.

אחוז מימון מקובל עומד על חמישים או שישים אחוזים ממחיר הנכס. אם אין לכם הון עצמי בגובה של שלושים או ארבעים אחוזים לפחות, אתם עלולים להיקלע לבעיה בהמשך.

תנו קדימות למשכנתא

דרך טובה מאוד לעמוד בתשלומי המשכנתא היא לתת קדימות לתשלום זה על פני תשלומים אחרים. למשל, אם יש לכם הוראות קבע בחשבון, כפי שלמרבית האנשים יש, הקפידו לשלם את המשכנתא בתאריך מוקדם יותר בחודש.

אם חיוב כרטיס האשראי, למשל, מתבצע בעשירי לחודש וכך גם תשלום המשכנתא, יהיה זה רעיון טוב להעביר את החיוב של הכרטיס לחמש עשרה בכל חודש. אמנם, גם חיוב כרטיס האשראי חשוב, אבל תשלום המשכנתא צריך לקבל קדימות.

משכנתא ותקציב חודשי

את המשכנתא ניתן לפרוס לפרק זמן ארוך. כאשר חותמים על משכנתא, כדאי שיהיה איזון בין גובה התשלום החודשי לבין המועד שבו צפויה המשכנתא להסתיים. זכרו – מלבד המשכנתא יש הרבה מאוד הוצאות בכל חודש, כך שמומלץ לתכנן את תקציב החזר המשכנתא באופן שאינו עולה על יתר התשלומים החודשיים הקבועים.

לא יודעים מהו התקציב החודשי שלכם? בנו תקציב באמצעות אפליקציה או תוכנת אקסל. כלל האצבע שאנו מציעים גורס כי הוצאות המשכנתא החודשיות לא צריכות לעלות על שליש מכלל ההוצאות שלכם – מזון, ביגוד, חינוך לילדים, הוצאות רכב, חשמל וכיוצא בזה. דרך נוספת לחשב כמה משכנתא כדאי לכם לקחת היא לשכור את שירותיו של יועץ משכנתא שיידע לתת לכם ייעוץ משכנתאות איכותי.

לעתים יש לשלם הוצאות בלתי צפויות. הרכב יכול להתקלקל, יש צורך לשפץ את הבית, אולי לסייע לילדים לממן לימודים או חתונה. מי שמכניס את הוצאות המשכנתא לתוך תקציב מסודר יעמוד ביתר קלות בתשלומי המשכנתא.

חשוב לפעול בהקדם

אם כבר יש לכם משכנתא, אם אתם מגלים לפתע כי התשלום החודשי מעיק עליכם, זכרו כלל חשוב – לעולם אל תדחו את הטיפול בנושא. פנו אתם, ביוזמתכם, אל הבנק. פנו ובקשו לפרוס את המשכנתא לתקופה ארוכה יותר. לחלופין, או אם כבר יש פיגור קטן, הגיעו להסדר תשלומים. ככל שאתם תראו רצון כן ואמיתי לשלם את החוב, הבנק יהיה מוכן ללכת לקראתכם ולא ימהר להעמיד את הבנק למכירה.

בעיתות מצוקה, ניתן, בחלק מהמקרים, לקבל סיוע של משרד השיכון. משרד השיכון מקיים וועדה הדנה במקרים אמיתיים, של אנשים המתקשים לעמוד בהחזרי המשכנתא. מטרת הוועדה – למצוא פתרון, למנוע את אובדן הבית. הפניה לוועדה נעשית באמצעות הבנק.

מה היה לנו עד עכשיו?

הכתבה עזרה לכם?
שתפו אותו עם החברים

אוהד ויס יועץ משכנתאות
אהד ויס - יועץ משכנתאות

משכנתא אינפו:
יועצי המשכנתאות הטובים בישראל

1. משאירים פניה באתר

2. מקבלים שיחת ייעוץ ראשונית

3. מקבלים ייעוץ משכנתאות וליווי במידת הצורך

נשמח לעזור לך!

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

ליצירת קשר בוואצפ אנא רשמו את המספר שלכם