מסחר בשוק ההון באמצעות חוזים עתידיים

כיום, המסחר בשוק ההון פתוח בפני המשקיעים הפרטיים וישנם כלים מגוונים למסחר, במאמר הבא נפרט על אחד מהם: המסחר באמצעות חוזים עתידיים.

חוזים עתידיים הינם מכשירים פיננסיים של התחייבות הדדית בין המוכר לקונה, כאשר המוכר מתחייב לספק את הנכס הנמכר במועד עתידי, בזמן שהמחיר נקבע מראש והתשלום מתבצע במועד מסירת הנכס.
המסחר בחוזים עתידיים חושף את המשקיעים למגוון רחב של אפיקי השקעה מעולם הבורסה
(סחורות, מדדים, מניות, ניירות ערך, מטבעות ועוד).

הסוגים הנפוצים של חוזים עתידיים

חוזה עתידי מסוג פיוצ'ר: החוזה הסטנדרטי אשר מורכב מתנאים שהינם קבועים ובסיסיים: משך החוזה, סוג הנכס, המחיר וכו'. נכס הבסיס בחוזה מסוג זה יכול להיות מסוג של סחורות, מטבעות, ניירות ערך, מניות ומדדים ממגוון סוגים, כאשר שני הצדדים מחוייבים להפקיד בטחונות (שסכומם נקבע בבורסה) – שיהוו ערבון למימוש החוזה. חוזה עתידי מהסוג הזה נסחר בבורסות ברחבי העולם.
במהלך זמן החוזה, נמדדת התנודתיות של מחיר נכס הבסיס, בהתאם לרווח או ההפסד של המשקיעים, כאשר במידה ורמת הביטחונות יורדת מתחת לסף, שני הצדדים מחויבים להפקיד את כספם על מנת להשלים את הביטחונות או לבחור בביצוע פעולת מסחר שתסגור את ההתחייבות (במקרה של הפסד).

חוזה עתידי מסוג פרוורד: חוזה הנעשה בהתאמה אישית, כאשר התנאים משתנים בהתאם למשקיע ( מחיר ואורך החוזה, סוג הנכס וכו'). חוזה מסוג זה נסחר בחדרי העסקאות של הבנקים.
חוזי פרוורד מתמקדים בעיקר בפורקס, כלומר נכס הבסיס הוא מטבע זר. לאחר שפרטי החוזה נקבעו בין שני הצדדים, יהוו הביטחונות 10% משווי העסקה.
בתום החוזה, אשר תקופתו נקבעת מראש, מתבצעת מסירה פיזית או כספית של שווי הנכס.

המסחר בחוזים העתידיים

 

סוחרים עצמאיים או נציגים מוסדיים בשוק ההון, אשר משקיעים בחוזים עתידיים, מוגדרים כספקולנטים. תוך כדי מעקב אחר פרמטרים רבים בשוק ההון והבורסה, הספקולנטים צופים את תנודות המחיר של נכס הבסיס ומשתדלים לנצל את התנודות לרווחתם.
משקיע אשר צופה בירידת מחיר עבור נכס מסוים, מוכר חוזה עתידי על הנכס הנ"ל, בעוד שמשקיע אחר, הצופה עליה במחיר, יקנה חוזה עתידי על אותו הנכס.

חוזה

מאפיינים עיקריים של חוזים עתידיים

המאפייין המרכזי של חוזים עתידיים הינו המינוף. המינוף מהווה סכום השקעה קטן בהשוואה לגודל העסקה, במילים אחרות – במסחר בחוזים עתידיים המשקיע נדרש להפקיד את סכום הביטחונות ואין צורך לשלם את כל שווי העסקה (הנכס שבחוזה), טרם מועד מימושו. מאפיין נוסף של חוזים עתידיים הוא העובדה שמסחר מסוג זה לא מחייב להחזיק בפועל בנכס הבסיס, התשואה או ההפסד נקבעים מההפרשים בין שער הקנייה לשער המכירה.

מסחר בחוזים עתידיים מותאם בעיקר למסחר יומי או למסחר באסטרטגיות של טווח קצר, מכשיר השקעה זה מאפשר לפתוח עסקאות בסכום קטן יחסית (כאמור, רק הביטחונות ) ולהינות ממינוף גבוה. אופציית המינוף בחוזים העתידיים מהווה מטבע של שני צדדים, שכן, ככל שהמינוף גבוה יותר, כך גדל גם הסיכון להפסד.

לסיכום

החוזים העתידיים פותחים הזדמויות רבות עבור המשקיע הפרטי, אמנם יש לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים בפעילות מסחר ממונפת. המכשיר הפיננסי של החוזים העתידיים נמצא בשימוש הן בידיים של משקיעים פרטיים והן בידיהם של סוחרים מיומנים ומוסדיים, כאשר על מנת להיות סוחר פעיל בזירה, יש לפעול בזהירות ומיומנות, תוך מודעות לסיכון של מסחר במכשיר מהסוג הזה.

הכתבה עזרה לכם?
שתפו אותו עם החברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

משכנתא אינפו:
יועצי המשכנתאות הטובים בישראל

נשמח לעזור לך!

1. משאירים פניה באתר

2. מקבלים שיחת ייעוץ ראשונית

3. מקבלים ייעוץ משכנתאות וליווי במידת הצורך

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך: